وزیر راه و شهرسازی در سنندج: راه‌آهن ایران به افغانستان تا آخر آبان‌ماه بهره‌برداری می‌شود- اخبار کردستان – اخبار استانها تسنیم


به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی پیش‌از ظهر امروز در حاشیه آئین ریل‌گذاری راه آهن همدان- سنندج در جمع خبرنگاران به برنامه‌های پیش‌رو دولت برای توسعه زیرساخت‌های ریلی و حمل‌ونقل کشور اشاره و اظهار داشت: هفت برنامه اجرایی در حوزه ریلی در دست اقدام بوده که با تلاش شبانه‌روزی تلاش می‌شود تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری برسند.

وی با بیان اینکه براساس وعده رئیس‌جمهور در سال‌های 1397 و 1398 پنج استان کشور به خطوط ریلی متصل شدند، گفت: اجرای راه آهن همدان-سنندج و همدان-ملایر نیز به سرعت در حال ساخت بوده تا هرچه سریع‌تر راه‌آهن غرب کشور تکمیل شود.

وزیر راه و شهرسازی از افزایش 25 درصدی جابه‌جایی بار از طریق راه آهن در سال گذشته نسبت به سال 97 در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون در بنادر جابه‌جایی ریلی بار به صورت تقریبی 2 برابر افزایش یافته و در سال گذشته 50 میلیون تن بار را در بنادر جابه‌جا کرده‌ایم.

وی با اعلام اینکه تا آخر آبان‌ماه جاری راه‌آهن ایران به افغانستان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد‌، افزود: همچنین اجرای طرح راه‌آهن خواف-هرات برای تبادلات منطقه‌ای و اتصال ایران به کشورهای همسایه دنبال می‌شود.

اسلامی با بیان اینکه در احداث راه‌آهن در بحث زیرساخت، لکوموتیو و واگن از همه ظرفیت‌ها و تولیدات داخلی استفاده شده است، اظهار کرد: تمام تلاشمان این است که در این بخش نیز هیچ وابستگی به کشورهای بیگانه نداشته باشیم و ایران به قطب صنعت ریلی منطقه تبدیل شود.

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه مطالعات اولیه اجرای خط ریلی سنندج-باشماق در دستور کار قرار گرفته است، یادآور شد: در این زمینه مذاکرات مقدماتی با کشور عراق انجام شده و این خط ریلی نیز در ادامه اتصال مناطق مختلف کشور به کشورهای همسایه و گسترش روابط دوسویه در حال پیگیری است.

انتهای پیام/490/ تمنبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

*

code