بی‌توجهی شهرداری تهران به مناسبت‌های مذهبی تمامی ندارد!/ اینبار بایکوت ایام ولادت پیامبر اکرم(ص)- اخبار تهران – اخبار اجتماعی تسنیم


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ مدیریت شهری تهران در این دوره را شاید بتوان یکی از ضعیف‌ترین مدیریت‌ها در طی دو دهه اخیر در پایتخت دانست چرا که عملکرد ضعیفی در بخش‌های مختلف عمرانی، ترافیکی، اجتماعی و… داشته‌ است و علی‌رغم اعتماد شهروندان تهرانی در سال 92 به آنها و وورد به پارلمان محلی اما امید شهروندان را با عملکرد خود ناامید کرده‌اند.

عدم توجه شهرداری تهران به مسائل و موضوعات فرهنگی و اجتماعی و آماده‌سازی فضای شهری در مناسبت‌های مختلف مذهبی و ملی پایتخت نیز در طی سه سال گذشته، بارها مورد انتقاد شهروندان و کارشناسان شهری قرار گرفته است؛ موضوعی که ظاهرا برای شهرداران تهران در این سالها اهمیت چندانی نداشته است!

با مروروی بر عملکرد شهرداری تهران در مناسبت‌های ملی و مذهبی مشخص می‌شود که شهرداری برنامه‌ای را برای گرامیداشت چنین ایامی نداشته و ندارد و با طفره از مسئولیت خود در این حوزه، همواره مورد انتفاد کارشناسان امر بوده است.

بعد از عملکرد ضعیف شهرداری تهران در آماده‌سازی پایتخت برای ایام محرم و صفر امسال، بار دیگر شاهد بی‌تفاوتی و اهمال شهرداری تهران در اعیاد ماه ربیع‌الاول، هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم (ص) هستیم و در طی هفته وحدت شهرداری در گرامیداشت این ایام، تحرک و اقدام خاصی نداشته است.

در همین زمینه برخی از اعضای سابق شورای شهر تهران نسبت به بی‌توجهی شهرداری تهران به این موضوعات انتقاد کردند؛ مهدی چمران، رئیس سابق شورای شهر تهران درباره وظیفه مدیریت شهری برای آماده‌سازی فضای شهر در مناسبت‌های مذهبی و ملی مانند ولادت پیامبر اعظم(ص) می‌گوید: در این زمینه شهرداری‌ها سهمیه‌ای را بر اساس وسعت شهرها برای نصب بنرهای مناسبتی در نظر می‌گیرند که در پایتخت نیز این رویه از گذشته معمول بوده است.

وی می‌افزاید: شهرداری تهران نیز باید بر اساس وظیفه خود، بخشی از فضاهای تبلیغاتی را نیز به مناسبت‌های ملی و مذهبی اختصاص بدهد که متأسفانه در این دوره شاهد هستیم میزان کمتری به این موضوع توجه شده است. همچنین بخشهای مختلف شهرداری تهران از جمله سازمان زیباسازی وظیفه آماده‌سازی پایتخت را در مناسبتهای ملی و مذهبی دارد و باید بر اساس سهمیه‌ای که از حوزه تبلیغات در اختیار دارند به این مسئله توجه داشته باشند.

چمران می‌گوید: متأسفانه در این دوره، میزان کمتری از فضاهای شهری برای فضاسازی پایتخت در مناسبتهای ملی و مذهبی اختصاص یافته است و می‌بینیم در ایام محرم و صفر، 22 بهمن و… شهرداری تهران اقدام خاصی را انجام نمی‌دهد. همچنین متأسفانه در هفته وحدت نیز همین رویه را شاهد بودیم و برای پیدا کردن بنرها به این مناسبت باید از ذره‌بین استفاده کرد چرا که تعداد بسیار محدود و ناچیزی در سطح پایتخت و به‌خصوص مرکز شهر، بنرهای هفته‌ وحدت و میلاد پیامبر اکرم(ص) نصب شده است.

به گزارش تسنیم؛ حجت‌الاسلام عبدالمقیم ناصحی دیگر عضو سابق شورای شهر تهران نیز ضمن انتقاد از عدم توجه مدیریت شهری به آئین‌های مذهبی و ملی در پایتخت می‌گوید: متأسفانه در این دوره شهرداری تهران در مناسبت‌های مذهبی و ملی هیچ عنایتی را به فضاسازی پایتخت ندارد.

وی می‌افزاید: متأسفانه چندی پیش نیز آقای حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در صحن شورا اذعان کردند که چنین کارهایی وظیفه شهرداری نیست و این سوال مطرح می‌شود چه نهاد و ارگانی باید در این زمینه اقدام کند! حتی اگر قبول کنیم که شهرداری هیچ وظیفه‌ای را در ارتباط با فضاسازی و آماده‌سازی پایتخت در مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی ندارد از گذشته این رویه بوده که پایتخت در چنین مناسبت‌هایی توسط شهرداری آماده می‌شد و قاعدتاً در این دوره نیز دوستان باید این رویه را ادامه می‌دادند.

ناصحی می‌گوید: در سه سال گذشته شهرداری تهران در راستای آماده‌سازی و فضاسازی پایتخت در مناسبت‌های ملی و مذهبی کوتاهی کرده و از این موضوع غافل بوده و همین امر موجب گلایه شهروندان، خانواده شهدا، جانبازان  است.

وی با بیان اینکه متأسفانه شهرداری تهران در هفته وحدت هیچ اقدامی را برای نصب بنر در ارتباط با هفته وحدت در پایتخت انجام نداده است، می‌افزاید: چنین اتفاقات ناخوشایندی مردم را گله‌مند کرده است و با توجه به شرایط فعلی چنین کارهایی می‌توانست مردم را خوشحال و خشنود کند.

اما ابوالفضل قناعتی؛ عضو سابق شورای شهر تهران نیز در این باره می‌گوید: دو برداشت وجود دارد یکی اینکه اصولاً مدیریت شهری در این دوره اعتقادی به مناسبت‌های ملی و مذهبی ندارد و به طبع اقدامی را برای گرامیداشت چنین ایامی انجام نمی‌دهد؛ اگر دوستان اعتقادی به چنین ایامی داشتند قاعدتاً فضای شهر را برای مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی آماده می‌کردند اما می‌بینیم که در طول سه سال گذشته مدیریت شهری به بهانه‌های مختلف از انجام وظایف ذاتی خود طفره رفته‌اند.

عضو سابق شورای شهر تهران می‌افزاید: موضوعی دیگری که وجود دارد این است که دوستان هیچ اراده و انگیزه‌ای برای اداره شهر و توجه به مناسبت‌ها ندارند و به همین علت در تصمیمات خود  توجهی به این موارد نمی‌شود که اتفاق بسیار ناخوشایند و نادرستی است. این رویه جدیدی نیست که این دوستان به کار گرفته‌اند چرا که در سه سال گذشته در مناسبت‌های مختلف هیچ عنایتی را به آماده‌سازی پایتخت نداشته‌اند و اگر در شهر تردد کنیم می‌بینیم که خبری از نصب بنر در ارتباط با هفته وحدت وجود ندارد. فضاسازی پایتخت در چنین ایامی که مردم در شرایط ناخوشایند اقتصادی قرار دارند می‌تواند نشاط بیاورد و مردم را حداقل تا حدودی شاد کند اما متأسفانه مدیریت شهری از انجام این امر بسیار کوچک هم ناتوان و عاجز است.

به گزارش تسنیم؛ در حالی این روزها شهروندان همزمان با شیوع گسترده کرونا با مشکلات عدیده اقتصادی، معیشتی و تبعات روحی آن دست به گریبان هستند، اجرای طرح‌های مناسبتی و فضاسازی مناسب شهر به‌ویژه در اعیادی مانند میلاد پیامبر اکرم(ص) می‌توانست مرهمی بر آلام این روزهای سخت مردم باشد.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

انتهای پیام/منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

*

code