گلستان| جنگل‌های توسکستان برای سومین روز در آتش می‌سوزد/ آتش در برخی نقاط دوباره شعله‌‌ور شد- اخبار گلستان – اخبار استانها تسنیم


به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، شامگاه یکشنبه آتش سوزی در دو منطقه پنبول چال و مازو آرام در عرصه‌های جنگلی توسکستان آغاز شد. تلاش نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و محیط زیست، نیروهای مردمی، هلال احمر و غیره برای خاموش کردن آتش نتیجه چندانی نداشته است.

به رغم اینکه با احداث آتش بر، حریق در بخش‌هایی از منطقه مهار شده اما وزش نسبتا شدید باد دوباره سبب شعله‌ور شدن آتش شده است.

البته محمد حمیدی، فرماندار گرگان معتقد است که آتش تحت کنترل قرار دارد اما گفته‌های مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چیز دیگری است.

فرماندار گرگان گفته است از ابتدای صبح دوشنبه 80 نفر از نیروهای زبده امداد منابع طبیعی، محیط زیست و بسیج مردمی توسط بالگرد های هلال احمر به ارتفاعات جنگل توسکستان اعزام شده‌اند.

وی گفت: با توجه به حجم زیاد آتش سوزی، یک فروند هلی کوپتر آب پاش به منطقه اعزام شده تا به عملیات اطفای حریق کمک کند.

وزش نسبتا شدید باد کار اطفا را سخت و کند کرده است، صعب‌العبور بودن منطقه نیز سبب شده تا امکان ارسال امکانات و تجهیزات فقط با بالگرد هلال احمر میسر باشد.

ابوطالب قزلسفلو، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در این باره به تسنیم گفته است آتش سوزی عرصه‌های جنگلی توسکستان از سه جهت مهار شده است اما در جبهه شمالی به علت وزش باد کار اطفا به سختی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه بالگرد سازمان جنگل‌ها پس از رفع نقص فنی به منطقه عملیاتی اعزام شده است، گفت: در حال حاضر دو فروند بالگرد در منطقه حضور دارند و کار آب پاشی و انتقال نیرو‌های امدادی به منطقه دچار حریق شده را انجام می‌دهند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان افزود: منطقه‌ای که هنوز آتش در آن مهار نشده یک منطقه صخره‌ای و صعب‌العبور بوده که دارای شیب بسیار زیادی است.

وی گفت: تنها راه انتقال نیرو به این منطقه استفاده از بالگرد است و در حال حاضر کار اطفا با سرعت بیشتری در حال انجام است.

خشکی هوا، کاهش رطوبت، وزش باد و گرمای هوا عرصه‌های جنگلی را در استان گلستان مانند انبار باروت کرده که کوچکترین سهل‌انگاری سبب آتش‌سوزی‌ می‌شود و خسارت‌های جبران ناپذیری را به منابع طبیعی استان وارد خواهد کرد.

انتهای پیام/581/ عمنبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

*

code