لبنان|ادامه رایزنی‌ها درباره ساختار دولت/ احتمال تشکیل کابینه با 18 وزیر- اخبار آسیای غربی – اخبار بین الملل تسنیم


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الجمهوریه منابع آگاه از پرونده تشکیل دولت در لبنان اعلام کردند که این پرونده همچنان در مرحله تلاش برای رسیدن به توازن در داخل دولت بوده و مشکل اصلی در حال حاضر اختلاف درباره ساختار آن است؛ اینکه دولت با 18 وزیر تشکیل شود یا 20 وزیر.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

این منابع افزودند که همین موضوع موجب بروز یک‌سری بحران‌ها در روند تشکیل دولت شده است. همچنین در این میان سهم دروزی‌ها در دولت نیز یکی از موضوعات چالش برانگیز است و اگر دولت با 18 وزیر تشکیل شود، دروزی ها تنها یک نماینده از جانب حزب سوسیالیست ترقی خواه به ریاست «ولید جنبلاط» خواهند داشت.

منابع مذکور خاطرنشان کردند که همچنین صحبت درباره یک دولت 6 ماهه برای نجات کشور که «سعد حریری» نخست وزیر مکلف لبنان قبلا پیشنهاد آن را مطرح کرده بود از سوی هیچ طرفی جدی گرفته نمی‌شود؛ چرا که این چنین دولتی تنها یک دولت مدیریت بحران‌های کنونی خواهد بود، نه راه حل برای خروج از بن‌بست سیاسی.

منابع آگاه از روند تشکیل دولت در لبنان خاطرنشان کردند که در حال حاضر آنچه که مهم و ضروری به نظر می‌رسد تعریف ماهیت ماموریت دولت به ویژه درباره صندوق بین المللی پول و شروط آن است.

این منابع با توجه به این شرایط اظهار داشتند که اکنون زمان تلاش برای آرام کردن اوضاع جهت خروج از این بحران است ؛به ویژه این که به نظر می رسد بحث چرخشی شدن پست‌های وزارتی منتفی شده که در این صورت ممکن است امور به نقطه صفر بازگردد.

منابع مذکور در پایان گزارش دادند که دیدارهای مکرر سعد حریری با «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان به معنای تلاش برای حل اختلاف نظرها و ایجاد فضای مثبت در روند رایزنی‌های تشکیل دولت است.

از سوی دیگر روز گذشته گزارشگر شبکه خبری الجزیره اظهار داشت که حریری قرار است امروز (چهارشنبه) ترکیب دولت با 18 وزیر تکنوکرات را به عون تقدیم کند. بر همین اساس، قرار است به زودی شاهد تحول جدیدی در صفحه شطرنج تشکیل دولت لبنان باشیم. اما منابع لبنانی معتقدند که این ساختار به دور از گروه‌‌بندی‌های سیاسی و سهمیه‌بندی‌هایی است که باعث می‌شود حریری هم به تجربه دولت حسان دیاب دچار شود. این ترکیب تنها براساس چرخش در پست‌ها به جز پست وزارت دارایی است که به شیعیان تعلق دارد.

انتهای پیام/منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

*

code