رهاسازی ۱۴۰ هزار ماهی تیلاپیا در استخرهای سمنان


به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، زمان صید و برداشت ماهی تیلاپیا در مزارع و استخرهای ذخیره آب کشاورزی استان سمنان فرارسیده است.

بررسی عملکرد شیلات استان سمنان نشان می دهد که ۴۰ استخرهای ماهی تیلاپیا در استان سمنان وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود امسال تولید ماهی تیلاپیا به ۸۰ تن برسد.

تعداد پروانه‌های صادرشده برای تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا در استان سمنان نیز قابل توجه است.

موافقت اصولی پرورش ۱۲ مورد به ظرفیت یک هزار و ۵۵۶ تن، موافقت اصولی تکثیر سه مورد به ظرفیت پنج میلیون قطعه، صدور پروانه تأسیس پرورش هفت مورد به ظرفیت ۹۴۳ تن، صدور پروانه تأسیس تکثیر دو مورد به ظرفیت چهار میلیون قطعه و پروانه بهره‌برداری پرورش دو مورد به ظرفیت ۱۰۷ تن صادر شده است.

ماهی تیلاپیا از ماهی ماهیان بومی آفریقا بوده و در حال حاضر، در بیش از ۱۵۰ کشور جهان تکثیر و پرورش داده می‌شود.

با توجه به نوع شرایط زیست این ماهی، سازمان حفاظت از محیط‌زیست در حال حاضر تکثیر و پرورش آن را در چهار استان سمنان، قم خراسان جنوبی و یزد که به آب‌های آزاد راه ندارند، بلامانع اعلام کرده است.

این ماهی به دلیل رشد سریع، طول دوره پرورش کوتاه، مقاوم به کم‌آبی، تکثیر آسان، مقاوم در برابر بیماری‌ها و امکان پرورش آن در آب‌های غیرمتعارف (شور و لب‌شور) و کیفیت مناسب گوشت به‌عنوان دومین ماهی پرورشی رایج در دنیا شناخته شده است.

در حال حاضر در استان سمنان این ماهی در استخرهای ذخیره آب کشاورزی پرورش داده می‌شود و تعداد بچه ماهی تیلاپیا رهاسازی شده در استان از ابتدایی امسال، ۱۴۰ هزار قطعه بوده است.

انتهای پیام/۷۴۰۰۱/م/
Source link

دیدگاهتان را بنویسید

*

code