روحانی: مردم نسبت به تأمین کالاهای اساسی مطمئن باشند/ برای ما مهم نیست در آمریکا چه‌کسی انتخاب می‌شود- اخبار مجلس و دولت ایران – اخبار سیاسی تسنیم


به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت، با بیان اینکه در جلسات هفته گذشته ستاد اقتصادی دولت تصمیمات مهمی برای 9 ماه آینده اتخاذ و هماهنگی‌های لازم بین دستگاه‌های اقتصادی همچون وزارت اقتصاد، وزارت صمت و بانک مرکزی ایجاد شده است، گفت: تصمیمات اقتصادی دولت از چند هفته قبل بدون توجه به اینکه در آمریکا چه اتفاقی می‌افتد اتخاذ شده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه مهم نیست که چه فرد یا حزبی در آمریکا روی کار می‌آید، اظهار داشت: دولت به‌فرض اینکه شیوه و اخلاق آمریکا به روش صحیح برنمی‌گردد برنامه‌ریزی‌های اقتصادی خود را انجام داده است.

  روحانی ادامه داد: دولت بر مبنای 9 ماه آینده برنامه‌ریزی کرده است که البته برخی از این برنامه‌ها بلندتر و برخی محدودتر است. طی این جلسات هماهنگی‌های لازم بین بانک مرکزی، وزارت صمت و وزارت اقتصاد انجام شده و مصوبات این جلسات در خصوص استفاده از ارز و ترخیص کالا از گمرک در روز گذشته ابلاغ شده و روند کارها آغاز شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه تصمیمات اقتصادی دولت از چند هفته گذشته و بدون توجه به اینکه در آمریکا چه می‌گذرد و چه‌کسی انتخاب می‌شود اتخاذ شده است، گفت: تصمیمات دولت بر مبنای تولید داخلی و عمدتاً صادرات غیرنفتی و نحوه تعامل وزارتخانه‌ها با هم است لذا برای ما مهم نیست که در آمریکا چه‌کسی انتخاب می‌شود البته انتخابات اخیر آمریکا از جهات مختلف عبرت‌آموز می‌باشد.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه برای ما انتخاب فرد و حزب در آمریکا مهم نیست، گفت: آنچه اهمیت دارد شیوه‌ای است که در دولت بعدی آمریکا اتخاذ می‌شود برای ما مهم این است که آمریکا به قانون و تمام معاهدات بین‌المللی و چندجانبه برگردد و به ملت ایران احترام بگزارد.

رئیس جمهور تصریح کرد: می‌خواهیم به‌جای تحریم احترام باشد اگر به‌جای تحریم غیرقانونی و ظالمانه احترام گذاشته شود در این صورت شرایط ما فرق خواهد داشت و اگر به‌جای تهدید، تکریم و احترام گذاشته شود و به‌جای عهدشکنی، اجرای قانون باشد در آن صورت شرایط فرق می‌کند.

روحانی تصریح کرد: برای ما اصول، شیوه و سیاست مهم است والّا فرد و حزب اهمیتی ندارد لذا به‌فرض اینکه شیوه و اخلاق آمریکا به روش صحیح برنمی‌گردد برنامه‌ریزی‌های خود را انجام می‌دهیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود از اتخاذ تصمیمات مهم برای افزایش صادرات خبر داد و گفت: تمام تصمیماتی که برای سامانه جامع تجارت اتخاذ شده به‌خاطر این است که همه امور بِروز و روشن باشد.

  روحانی با اشاره به مشکلات اقتصادی مردم در یکی دو ماهه اخیر گفت: بخشی از این مشکلات به‌خاطر کرونا در ماههای اولیه امسال بود که صادرات با وقفه مواجه گردید و امروز این مشکلات برطرف شده است و در صادرات و واردات رشد خواهیم داشت.

رئیس جمهور با یادآوری سخنان مقام معظم رهبری در خصوص ناموجه بودن قیمت برخی از کالاها و توجه دولت به این موضوع، اظهار داشت: دولت دو هدف وفور کالای اساسی و غیراساسی در سطح جامعه و قیمت منصفانه آن را دنبال می‌کند که نسبت به اولی موفق بودیم و آنچه باید روی آن سرمایه‌گذاری کنیم و برای مردم مهم است، قیمت قابل قبول و متعادل کالا می‌باشد.

  روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه وزارت نیرو طرح مطالعاتی لازم را در زمینه 17 استان در فلات مرکزی کشور و در مناطق ساحلی خلیج فارس و دریای عمان پیش می‌برد، گفت: برخی استان‌ها نیازمند آب برای مصارف صنعتی تولیدی بدون نمک‌زدایی هستند و برخی استان‌ها هم نیازمند آب با نمک‌زدایی هستند و برای این منظور، فردا اولین مرحله از اقدامات انجام‌شده آغاز می‌شود و آن رساندن آب به استان کرمان است.

رئیس جمهور گفت: در فاز اول این پروژه، با استفاده از فناوری جدید نمک‌زدایی و استحصال آب شیرین 70 میلیون مترمکعب آب شیرین در اختیار استان‌های هرمزگان و کرمان قرار خواهد گرفت.

دکتر روحانی در ادامه سخنان خود راجع به شرایط منطقه و امنیت مرزهای شمال غربی کشور ابراز کرد: امنیت مرزها و این‌که تروریست‌ها و گروههای تروریستی در نزدیکی مرزهای ایران حضور نداشته باشند برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: این‌که مرزهای جغرافیایی تغییر نکند حائز اهمیت است و تمامیت ارضی را حق آذربایجان می‌دانیم اما دلمان می‌خواهد از راه غیرنظامی به این حق دست یابند و در این زمینه وزارت خارجه کشورمان فعال است و حقوق کشورمان به همه کشورهای درگیر ابلاغ شده است.

  روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت ایام میلاد مبارک پیامبر اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) گفت: اساس حکومت پیامبر بر مبنای آنچه قرآن کریم بیان می‌کند بر اساس اخلاق، نرم‌خویی، مهربانی با مردم، تواضع و حتی دعا برای افراد امّتش بود که دچار اشکال و خطا شده بودند.

رئیس جمهور گفت: معتقدم ریشه آنهایی که با اخلاق و رفتار و سیره پیامبر اسلام(ص) آشنایی ندارند و نسبت به پیامبر اسلام جملات ناصحیح به‌کار می‌برند و آنهایی هم که عکس‌العمل افراطی نشان دادند، به یک جا برمی‌گردد.

  روحانی افزود: به‌عبارتی ریشه افراطیونی هم که امروز آدم می‌کشند به آن اتاق فکری که علیه اسلام کار می‌کند، برمی‌گردد. این‌که یک گروه افراطی در افغانستان به یک دانشگاه حمله و اساتید و دانشجویان را شهید و عده‌ای را مجروح می‌کند، هیچ تناسبی با اسلام و احکام اسلام و شیوه پیامبر و انبیای عظام ندارد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه “معلوم است این اقدامات در ادامه یک برنامه‌ریزی برای ایجاد تنفر مردم در سطح جهان نسبت به اسلام، نبوت و انبیا است”، گفت: بنابراین اساسِ این ریشه برمی‌گردد به آنهایی که علیه اسلام و دنبال اسلام‌هراسی هستند و نمی‌خواهند واقعیتِ اسلام برای جهانیان روشن شود.

  روحانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: همان‌طور که مقام معظم رهبری در سخنان دیروز نیز تأکید فرمودند در مسئله فرهنگ و امنیت و اقتصاد، فرهنگ تأکید همیشگی ایشان بوده و تأکید همیشگی همه مردم ما هست، امنیت مسئله بسیار مهمی است هم امنیت داخلی هم امنیت ملی. مسئله اقتصاد مسئله مهمی است که امروز مردم ما با آن مواجه هستند، جنگی هم که امروز آمریکا علیه ما شروع کرده در سه سال گذشته جنگ اقتصادی بوده یعنی آن جنگی که آنها هم فکر کردند می‌توانند به نظام و به مردم ما فشاری وارد کنند جنگ اقتصادی بود. ما باید با همه توان در این شرایط برای رفع مشکلات مردم تلاش کنیم.

انتهای پیام/+منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

*

code