حمایت از ما

رفتار دولت با فعالان اقتصادی اصلاح شود

سلام امینی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره رفتار جدید ایران در تحریم های پیش رو به   گفت: پیش از این سال ها سابقه تحریم در کشور وجود داشت و ایران می داند با تحریم های پیش رو باید چه کاری انجام دهد. با این حال مشکلی که اکنون وجود دارد این است که […]


سلام امینی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره رفتار جدید ایران در تحریم های پیش رو به   گفت: پیش از این سال ها سابقه تحریم در کشور وجود داشت و ایران می داند با تحریم های پیش رو باید چه کاری انجام دهد. با این حال مشکلی که اکنون وجود دارد این است که به دلیل برخی مشکلات پیش آمده در دوره قبل تحریم ها، امروز برخی از شرکت های داخلی حاضر به همکاری با دولت نیستند.  

 

امینی با بیان این که بسیاری از شرکت های داخلی در دوره قبل تحریم تلاش کردند تا تجهیزات، مواد اولیه و محصولات مورد نیاز کشور را تامین کنند، توضیح داد: شرکت هایی که در دوره قبل تحریم ها کار کردند شامل دو دسته می شوند، دسته نخست کاسبان تحریم بودند و دسته دوم بازرگانانی که علاوه بر منافع مالی خود، منافع ملی را تامین کردند. متاسفانه پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و دوازهم هر دو دسته با یک نگاه روبرو شدند. بسیاری از دولتمردان و مسئولان تمام فعالان زمان تحریم را کاسبان تحریم عنوان کردند.  

 

وی افزود: این موضوع اکنون باعث شده بسیاری از شرکت هایی که در دسته دوم بودند اکنون دگیر حاضر به همکاری با دولت نباشند. این بازرگانان با این که عملکرد شفافی داشتند اما مورد برخی اتهام ها قرار گرفتند. اکنون این شرکت ها می توانند بدون کمک به دولت به واردات محصولات مورد نیاز خود بپردازند.  

 

امینی با اشاره به این که دور زدن تحریم ها نیاز به سال ها فعالیت و دانش بازرگانی دارد، توضیح داد: با این حال بخش قابل توجهی از این توان امروز صرف نیازهای کلان کشور نمی شود. برای این که فعالیت های اینچنینی در راستای منافع ملی باشد دولت باید به دو دسته ای عنوان شد تفاوت و تفکیک قایل شود.  

 

این عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که بخش خصوصی در دوره جدید تحریم ها می تواند نقش بسزایی در تنظیم بازار با استفاده از شیوه های مختلف واردات داشته باشد، تصریح کرد: برای مثال در شرایط کنونی قیمت رب گوجه افزایش یافته و دولت نتوانسته این موضوع را کنترل کند. بخش خصوصی با استفاده از ظرفیت هایی که در خارج از کشور شناخته می تواند امروز رب گوجه فرنگی وارد کشور کند. با این حال دولت انقدر به بخش خصوصی در دوران گذشته اتهام کاسبی تحریم وارد کرده که بخش خصوصی حتی در وارد کردن رب گوجه فرنگی هم امروز حاضر نیست اقدامی داشته باشد.  

 

وی توضیح داد: برای اصلاح این موضوع دولت باید رفتار خود را با بخش خصوصی واقعی در کشور تغییر دهد. اگر دولت نخواهد از ظرفیت های بخش خصوصی استفاده کند، فروش نفت هرگز محقق نخواهد شد. علاوه بر این باید در نظر داشت که بخش خصوصی در هیچ کشوری به دنبال رفتارهای صرفا عام المنفعه نیست. بخش خصوصی سرمایه گذاری کرده تا سرمایه برداری کند. نمی توان از این بخش توقع داشت که بدون هیچ سودی فعالیت اقتصادی کند. همچنین هر فعالیتی به معنی کاسبی تحریم نیست. دولت با این اتهام به تمام شرکت هایی که در دوران تحریم فعالیت می کردند، برند بسیاری از این شرکت ها را بدنام کرده و باید برای جبران این موضوع اقدامات مناسبی داشته باشد.منبع خبر

نظرات

بدون دیدگاه

دیدگاه شما چیست؟

فال حافظ

نیت کرده ، دکمه را بزنید.

خرید سریع شارژ تلفن همراه

حمایت از ما