اولتیماتوم سازمان بورس به پرحاشیه‌های بورس

سازمان بورس طی نامه‌ای به دو شرکت ذوب آهن اصفهان و بانک دی اولتیماتوم داد تا زیان انباشته خود را ظرف ۹ ماه به کمتر از نصف برسانند.     به گزارش خبرگزاری سروش، سازمان بورس طی نامه‌ای،‌ به دو شرکت «ذوب آهن اصفهان» و ‌«بانک دی»‌ تا تیر ماه سال ۹۸‌ فرصت داده تا […]


سازمان بورس طی نامه‌ای به دو شرکت ذوب آهن اصفهان و بانک دی اولتیماتوم داد تا زیان انباشته خود را ظرف ۹ ماه به کمتر از نصف برسانند.

 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سازمان بورس طی نامه‌ای،‌ به دو شرکت «ذوب آهن اصفهان» و ‌«بانک دی»‌ تا تیر ماه سال ۹۸‌ فرصت داده تا از شمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت‌ رهایی یابند.‌

به عبارت بهتر، این دو شرکت بزرگ بازار سهام تنها ۹ ماه زمان دارند تا میزان زیان انباشته خود را به کمتر از نصف سرمایه برسانند. در حال حاضر، «ذوب آهن اصفهان» گام‌های ابتدایی را برداشته و نسبت به افزایش حدود ۲۷۹۰۲ میلیارد ریالی سرمایه اقدام کرده است.‌

 

*** میزان زیان انباشته به ۳۲ درصد سرمایه جدید خواهد رسید

 

در صورتی که این رقم در حساب سرمایه بنشیند، بر اساس آخرین صورت مالی ارائه شده به سازمان بورس ، میزان زیان انباشته به ۳۲ درصد سرمایه جدید خواهد رسید و به این ترتیب،‌ حداقل تا مدتی کابوس ورشکستگی از حوالی این شرکت دور خواهد شد.

در سال‌های گذشته،‌ «ذوب» توانسته بود با کنترل هزینه‌های عملیاتی،‌ در کانال سودآوری قرار گیرد‌ و در سال ۹۳ خود را از زیان انباشته برهاند.

اما به یک باره در سال ۹۴ با فزونی هزینه‌های تولید از درآمد فروش و همچنین تعدیلات سنواتی ناشی از ذخیره مالیات سال‌های قبل از آن، به زیان سنگینی مبتلا شد و مجددا مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت گردید.

پس از آن نیز سال به سال زیان،‌ انباشته شد و حتی افزایش سرمایه سال ۹۴ نیز نتوانست عامل خروج از این ماده شود.

 

 *** روند فروش سهم پرحاشیه ذوب

 

روند فروش‌«ذوب» در چند دوره اخیر ناامیدکننده بوده؛ به گونه‌ای که از مبلغ ۴۳۱۵۶ میلیارد ریال در سال ۹۳ به ۷۳۷۴ میلیارد ریال در سال ۹۶رسید.

هر چند که در ۳ ماهه نخست سال ۹۷ اوضاع بهتر شده و توانسته در یک فصل ۱۰۹۶۲ میلیارد ریال درآمد فروش کسب کند و اگر این روند در فصل‌های دیگر نیز تکرار شود، ‌‌به روزهای اوج خود بازخواهد گشت.

 

*** تهدیدهای پیش روی سهم ذوب

 

با همه این اوصاف باید اذعان داشت در صورتی که شرکت ذوب آهن اصفهان نتواند کنترلی بر هزینه‌های خود داشته باشد، ‌دیری نخواهد گذشت که مجددا خود را در محاصره ماده ۱۴۱ خواهد دید.

طی مدت اخیر، این شرکت هر‌از گاهی با ریسک افزایش نرخ خرید زغالسنگ مواجه بوده که همین موضوع بر ضرر‌و‌زیان «ذوب»  افزوده و کماکان از گوشه و کنار زمزمه افزایش مجدد این ماده اولیه به گوش می‌رسد.‌

این شرکت برخلاف «بانک دی»، چندان دارایی ثابت قابل فروش که بتواند زیان انباشته را پوشش دهد، ندارد.

چرا که بیش از نیمی از دارایی‌های ثابت «ذوب» به زمین اختصاص دارد رقم سرمایه گذاری‌ها در برابر مبلغ زیان انباشته چندان بزرگ نیست.‌‌

 

به گزارش خبرگزاری سروش، شرکت ذوب علاوه بر افزایش سرمایه در جریان،‌ باید برنامه‌های دیگری را در دستور کار قرار دهد تا این دغدغه برای همیشه از ذهن سهامداران این شرکت پاک شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع

خبرگزاری سروشمنبع خبر

نظرات

بدون دیدگاه

دیدگاه شما چیست؟

خرید سریع شارژ تلفن همراه

حمایت از ما

حمایت از ما