كروناي جديد سوغات مسافران برگشته از اروپا


به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرمهم، تلویزیون ژاپن، روز گذشته به نقل از وزارت بهداشت ژاپن اعلام کرد که چهار نفر که در اوایل ماه جاری میلادی وارد فرودگاه هاندا توکیو شدند، مبتلا به یک نوع جدید از ویروس کرونا هستند که با ویروس کرونای یافت شده در بریتانیا و آفریقای جنوبی متفاوت است. این چهار نفر در سنین نوجوانی تا ۴۰ سالگی هستند و همه آنها در ایالت آمازوناس برزیل اقامت داشتند. ابتلای آنها به ویروس کرونا در روز دوم ژانویه (۱۲ دی ماه ۱۳۹۹) در فرودگاه هاندا تایید شد. موسسه ملی بیماری‌های عفونی نمونه‌های آنها را تجزیه و تحلیل کرد و دریافت که این یک نوع جدید ویروس است. نگرانی در مورد ویروس‌های مختلف کرونا که پیشتر در کشورهای انگلیس و آفریقای جنوبی کشف شده‌اند، دولت را بر آن داشت تا ورود اتباع خارجی غیرمقیم به ژاپن را متوقف کند.

لزوم شناسایی سریع بیماران

در این رابطه یک متخصص بیوتکنولوژی پزشکی می‌گوید: بزرگترین اشتباهی که باعث انتشار این ویروس شده را دولت انگلستان انجام داد. آنها پس از سه- چهار ماه که از تایید جهش این ویروس می‌گذشته، تقریبا سه هفته پیش اطلاع رسانی کردند و آن زمان دیگر کار از کار گذشته بود. پروفسور علی کرمی، در ادامه خاطرنشان کرد: آنها به‌دلیل اینکه سال میلادی روبه‌ پایان بود و خیلی از افراد مقیم انگلستان به کشورهای دیگر سفر می‌کردند و تعدادی از آنها نیز به ایران آمدند، باید در همان زمان جلوی این اتفاق را می‌گرفتند. خوشبختانه در کشور ما تعداد کمی از افراد مبتلا به کرونای جهش یافته شناسایی شده‌اند و با یک‌سری اتفاقات می‌توان این ویروس را در داخل ایران ریشه‌کن کرد. وی از مسئولان وزارت بهداشت خواست برای جلوگیری از شیوع این ویروس، به‌دنبال افرادی باشند که طی چند ماه اخیر از انگلستان و کشورهای اروپایی به ایران بازگشته‌اند، و افزود: این افراد یا از طریق پروازهای مستقیم لندن یا از طریق کشور امارات و ترکیه به ایران رسیده‌اند و شناسایی آنها کار دشواری نیست. کشورهایی که توانسته‌اند آمار ابتلا به کرونای جهش یافته را به صفر برسانند، از طریق گذرنامه‌ مسافران آنها را شناسایی و آزمایش کرده‌اند و اگر مبتلا به این ویروس بودند، در همان مکانی که بودند، قرنطینه شدند.

هشدار نسبت به وضعیت استان‌های شمالی

پروفسور کرمی در رابطه با وضعیت شکننده برخی از استان‌ها نیز خاطرنشان کرد: استان‌های مازندران و گیلان به دلیل حجم بالای مسافرت‌ها، در آستانه بازگشت به وضعیت قرمز قرار دارند و اگر این ویروس از طریق چند مسافر به این استان‌ها وارد شود، با توجه به قدرت سرایت بیش از ۷۰ درصدی ویروس جهش یافته‌ای که به کرونای انگلیسی شهرت دارد، مجددا آنها در وضعیت قرمز قرار خواهند گرفت. اقدام فرمانداری‌ها برای مجوز سفر در این شرایط کاملا اشتباه است. مردم نگران نباشند و خوشبختانه وزیر بهداشت به شبکه بهداشت و درمان نامه‌ای زده‌ و اخطار داده‌اند که سریعا مسافرانی که تازه وارد ایران شده‌اند را شناسایی نمایند. اگر افرادی که در چهارماه گذشته از انگلستان آمده‌اند، خود را معرفی کنند و با توجه به لغو پروازهای تهران- لندن در چند وقت اخیر، می‌توان امیدوار بود که این ویروس همین جا ریشه کن خواهد شد. این مسافران باید بدانند که جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد و فقط آزمایشی از آنها گرفته می‌شود که بدانیم آنها سالم هستند یا مبتلا شده‌اند، اما اگر نکات مذکور رعایت نشود، مانند انگلستان با موج جدید و بسیار خطرناک‌تری از شیوع کرونا روبه‌رو خواهیم شد. ما از افرادی می‌ترسیم که هیچگونه علامت بیماری ندارد، اما ناقل هستند. ۹۰ درصد افرادی که کرونا وارد بدنشان می‌شود، سیستم جسمانی قوی دارند و ویروس را نابود می‌کنند، پس افرادی که سه چهار ماه قبل وارد ایران شده‌اند، به احتمال زیاد در مدت ۱۵ روز نخست ویروس را نابود کرده‌اند.

روند ثبات در آمار کرونا

آمار شیوع کرونا در کشور همچنان روند ثابتی را طی می‌کند. از روز یکشنبه (۲۱ دی) تا دوشنبه (۲۲ دی) ۶هزار و ۲۰۸ بیمار جدید در کشور شناسایی که ۶۴۲ نفر از آنها بستری شدند. ۹۱ بیمار نیز جان خود را از دست دادند و ۴۵۶۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. بر اساس آخرین تحلیل‌ها، ۷ شهرستان ساری، آمل، فریدونکنار، قائمشهر و نکا در استان مازندران و بندرگز و کردکوی در استان گلستان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین ۳۰ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۱۹ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۹۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار گرفته‌اند./آرمان ملیمنبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

*

code