دست رد اروپایی‌ها به سینه پمپئو


به گزارش بخش بین المللی سایت خبرمهم، آشوب های اخیر در واشنگتن و یورش طرفداران دولت دونالد ترامپ به کنگره در روز ۶ ژانویه باعث شده تا دیپلمات اروپایی اعلام کنند که تمایلی به ملاقات با پمپئو ندارند.

وزارت امور خارجه لوگزامبورگ تایید کرده است سفر پمپئو به این کشور که قرار بود اولین مقصد سفر اروپایی امروز او باشد، لغو شده است هرچند از بیان دلیل آن خودداری کرد.

دیپلمات های اروپایی به رویترز گفته اند دلیل اصلی لغو این سفر، بی میلی همتایان اروپایی وزیر امور خارجه آمریکا از ملاقات با او بوده است و آشوب های اخیر در واشنگتن نیز بهانه خوبی برای اروپایی ها شد تا دست رد به سینه وزیر خارجه آمریکا بزنند.

وزیر امور خارجه دولت ترامپ قرار بود امروز و فردا برای دیدار با مقامات بلژیک و همچنین دبیرکل ناتو به بروکسل، پایتخت بلژیک سفر کند اما وزارت امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای مدعی شد که این وزارتخانه به دلیل همراهی با دولت جدید در روند انتقال قدرت،  تمام سفرهای برنامه‌ریزی‌شده در روزهای باقی مانده از دولت ترامپ را لغو می کند.

سه نفر از منابع نزدیک به کاخ سفید در این خصوص به رویترز گفتند: پمپئو به عنوان یکی از نزدیکان ترامپ، پیش از دیدار با رهبران اتحادیه اروپا و دیپلمات های ارشد این نهاد در بروکسل (مقر اتحادیه اروپا)، تلاش کرده بود تا با «ژان آسلبورن» (Jean Asselborn) وزیر امور خارجه لوکزامبورگ، از متحدان کوچک اما ثروتمند ناتو دیدار کند. اما برنامه اولیه برای رفتن به لوکزامبورگ، که به طور رسمی اعلام نشده بود، پس از عدم تمایل مقامات آنجا برای دیدار با پمپئو، لغو شد.

در حالی که قانونگذاران کنگره در روز هجوم هواداران ترامپ در حال تائید پیروزی جو بایدن رئیس جمهوری منتخب بودند، ترامپ طرفدرانش را تشویق می کرد به سمت ساختمان سنا و مجلس نمایندگان بروند. وی برپایه ادعاهای بی اساس مدعی تقلب در انتخابات سه نوامبر (۱۳ آبان) است.
در پی این حملات، پمپئو خشونت را محکوم کرد اما به نقشی که ادعاهای بی اساس ترامپ در برپایی این حملات ایفا کرد، اشاره نکرد.
آسلبورن وزیر امور خارجه لوکزامبورگ که از خشونت ها حیرت زده و مبهوت بود، یک روز پس از رخدادهای کیتول هیل در گفت و گویی با «رادیو آر تی ال» ترامپ را «جنایتکار» و «آتش افروز سیاسی» خواند.
چند روز بعد هم که لغو سفر پمپئو به لوکزامبورگ و اتحادیه اروپا خبرساز شد، وزارت امور خارجه لوکزامبورگ هم لغو دیدار را تائید کرد اما جزئیاتی ارائه نداد. اتحادیه اروپا هم از هرگونه اظهارنظر در خصوص لغو دیدار با وزیرا امور خارجه آمریکا خودداری کرد.
اما وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای، لغو این دیدار را به کار انتقال دولت در ۲۰ ژانویه (۱ بهمن) نسبت داد، این در حالی است که پمپئو تا همین اواخر تمایلی به رسمیت شناختن پیروزی بایدن نشان نداده بود.
آخرین سفر کوتاه پمپئو به بروکسل سوالاتی را درباره بجا بودن این دیدار ایجاد کرد. هیچ برنامه ای برای برنامه وی با مقامات اتحادیه اروپا یا هرگونه رویداد عمومی در ناتو وجود نداشت ضمن آنکه یکی از منابع نزدیک به کاخ سفید به رویترز گفته بود که متحدان اروپایی آمریکا در پی بروز خشونت های چهارشنبه هفته گذشته در واشنگتن که پنج کشته برجای گذاشت، از دیدن پمپئو شرم داشتند./ایرنامنبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

*

code