اولین اقدام نظامی دولت بایدن


به گزارش بخش بین المللی سایت خبرمهم،  جنگنده‌های ایالات متحده آمریکا بامداد امروز منطقه «البوکمال» سوریه در مرز با عراق را بمباران کردند.

خبرگزاری رویترز از مسئولان آمریکایی نقل کرده که این حمله هوایی به دستور شخص جو بایدن رئیس جمهور آمریکا صورت گرفته است.

گزارش‌های اولیه حاکی است در این حمله هوایی که اولین حمله ایالات متحده به خاک سوریه پس از روی کار آمدن جو بایدن محسوب می‌شود، یک نفر شهید و چند نفر زخمی شدند.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در بیانیه‌ای ضمن تأیید حمله هوایی این کشور به سوریه مدعی شد که این حمله با هدف کاهش درگیری‌ها و آرام شدن اوضاع کلی شرق سوریه و عراق انجام گرفته است.

در ادامه بیانیه وزارت دفاع آمریکا آمده که این حمله هوایی را ارتش ایالات متحده  به دستور شخص بایدن انجام داده است.

در همین حال، خبرگزاری انگلیسی رویترز به نقل از مسئولان آمریکایی گزارش داد که این حمله هوایی به ساختمانی متعلق به گروه‌های مقاومت در شهر البوکمال صورت گرفته است.

از سوی دیگر، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال مدعی شد که این ساختمان متعلق به گروهی بوده که اقدام به انجام حملاتی علیه نیروهای ایالات متحده در منطقه کرده بودند.

منابع خبری آمریکا می‌گویند که ارتش آمریکا این حمله را در واکنش به حمله راکتی به پایگاهش در شهر اربیل مرکز منطقه کردستان عراق انجام داده است.

اخیرا یک پایگاه آمریکایی در اربیل هدف حملات راکتی قرار گرفته است که در پی آن یک نفر کشته و چند آمریکایی زخمی شدند. مسئولیت این حمله راکتی را یک گروه تازه تاسیس موسوم به «سرایا اولیا الدم» بر عهده گرفت.

واکنش روسیه به حمله هوایی آمریکا به مرز سوریه-عراق

یک مقام وزارت خارجه روسیه، حمله بامدادی پنتاگون به خاک سوریه را نقض آشکار حقوق بین‌الملل و غیرقابل قبول دانست و یک سناتور روس نیز گفت که این اقدام آمریکا، تنها وخامت اوضاع در منطقه را افزایش خواهد داد.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “کنستانتین کاساچوف” رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه امروز (جمعه) اعلام کرد که تجاوز نظامی آمریکا به سوریه، تنها باعث افزایش تنش در منطقه خاورمیانه و آسیب رسیدن به روند آغاز شده عادی سازی اقدام واشنگتن و ایران در چارچوب احیای توافق هسته‌ای خواهد شد.

این سناتور روس به خبرنگار نووستی گفت: «حوادث عجیبی در حال رخ دادن است که چهار کشور آمریکا، ایران، عراق و سوریه را درگیر می‌کند و تنها یکی از آنها، یعنی ایالات متحده آشکارا از توان نظامی  و تحریم علیه سایر کشورها استفاده می‌کند.»

یک مقام وزارت امور خارجه روسیه که نامش فاش نشده نیز به این خبرگزاری گفت، مسکو قاطعانه حمله‌ای که آمریکا به خاک سوریه انجام داده را محکوم می‌کند و معتقد است که این اقدام نقض ضوابط حقوق بین‌الملل و اقدامی غیرقابل قبول محسوب می‌شود.

این مقام روس، با تأکید بر اینکه ایران و سوریه مشترکاً علیه تروریست‌های داعشی در حال مبارزه هستند، ادامه داد: «این حمله به خاک یک کشور مستقل عضو سازمان ملل متحد انجام شده و آشکارا نقض ضوابط حقوق بین الملل و غیرقابل قبول است. اکنون باید مشخص شود که این حملات به چه اهدافی اصابت کرده است.» /تسنیممنبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

*

code