کاهش ۴۵ درصدی میزان بارندگی در استان اردبیل


به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل نبی‌الله پاسبان شامگاه امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: میزان بارندگی استان اردبیل نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۲ درصد و نسبت به بلندمدت ۴۵ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: میزان بارندگی‌های استان از ابتدای سال آبی ۹۹-۹۸ تاکنون به مرز ۶۰ میلی متر رسیده و به‌رغم کاهش قابل توجه بارندگی‌ها، حجم آب ذخیره شده در پشت سدها در شرایط کنونی مناسب است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل بیان کرد: حجم آب موجود در سدهای در دست بهره‌برداری بسیار نزدیک به حجم آب ذخیره سال قبل این سدها بوده که امید است در ادامه سال آبی جاری با نزول بارش مناسب و افزایش رواناب‌ها در ورودی مخازن سدها، ذخیره فعلی آب در سدهای در حال بهره‌برداری استان اردبیل بهبود یابد تا بتوان همانند سال قبل نسبت به تامین مصارف شرب و کشاورزی اراضی پایاب سدها عمل کرد.

پاسبان با بیان اینکه حجم ذخیره آب فعلی هفت سد بزرگ در حال بهره‌برداری استان حدود ۸۷ میلیون مترمکعب است، تشریح کرد: به تبع کاهش متوسط بارندگی های استان، ورودی به سدهای استان نیز با کاهش ۲۷ درصدی مواجه و به میزان ۴۰ میلیون مترمکعب رسیده ولی خروجی آب در این سدها و ذخیره آب آن‌ها از اواخر سال آبی گذشته مدیریت شده و حجم آب سدهای استان حدود ۸ درصد کمتر از سال قبل است.

وی ضمن توصیه برای کشاورزان پایین دست سدهای استان اردبیل گفت: با توجه به وضعیت منابع آبی همچنان تاکید می‌شود علاوه بر مدیریت بهینه مصرف و جلوگیری از اتلاف آب در فصل آبیاری، از کشت هرگونه محصول پرمصرف بهاره در پایین دست سدها و کشت برنج در حاشیه رودخانه دره‌رود جدا خودداری شود.

انتهای پیام/۳۴۶۳/۶۶۶Source link

دیدگاهتان را بنویسید

*

code