گزارش وزارت دفاع روسیه درباره تعداد موشک‌های منهدم شده غرب در حمله به سوریه

گزارش وزارت دفاع روسیه درباره تعداد موشک‌های منهدم شده غرب در حمله به سوریه به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزیر دفاع روسیه در نشست خبری درباره جزئیات تجاوز نظامی سه جانبه غربی ها به سوریه گفت: به گفته مقامات وزارت دفاع آمریکا، انگلیس و فرانسه ۳۰ […]
گزارش وزارت دفاع روسیه درباره تعداد موشک‌های منهدم شده غرب در حمله به سوریه

به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزیر دفاع روسیه در نشست خبری درباره جزئیات تجاوز نظامی سه جانبه غربی ها به سوریه گفت: به گفته مقامات وزارت دفاع آمریکا، انگلیس و فرانسه ۳۰ موشک به سوی هر یک از اهدف زمینی از پیش تعیین شده در سوریه شلیک شده است. اما به نظر ما این سخنان مورد تردید است، چرا که هیچ یک از اهداف سوری مورد نظر در عمق زمین نبوده یا دارای سیستم حفاظتی مستحکم نبوده است تا منهدم کردن آنها به این تعداد موشک نیاز داشته باشد.

از سوی دیگر؛ تصاویر ماهواره ای گرفته شده از این اهداف که از رسانه های غربی نیز منتشر شده است نشان می دهد این اهداف تأسیسات معمولی احداث شده در سطح زمین بوده است. باید یادآوری کنم کلاهک موشک تاماهاوک حدودا معادل ۵۰۰ کیلوگرم است و ده عدد از این موشک ها برای هدف قرار دادن سه مکان مشخص شده کفایت می کند. تحقیقات به عمل آمده از آثار به جا مانده از اماکنی که در سوریه هدف قرار گرفته است با ویرانی هایی که ۳۰ موشک هوا به زمین به بار می آورد همخوانی ندارد و ترکش ها و باقی مانده های این تعداد از موشک نیز یافت نشده است.

وی افزود: در واقع اماکنی که در حمله موشکی غربی ها هدف قرار گرفت فقط تأسیسات تحقیقاتی در منطقه برزه نبود بلکه اهداف نظامی از جمله فرودگاه ها نیز مورد حمله قرار گرفتند. برای مقابله با این حملات از سامانه های پدافند هوایی “اس ۲۰۰” و “سام ۱۱ یا بوک” استفاده شد که این سامانه ها ۴۰ سال پیش در زمان اتحاد جماهیر شوروی ساخته و در سوریه مستقر شده بود. سامانه دیگر “پانتسیر یا سام “۲۲ بود که کارآمدی صد در صدی خود را در مقابله با حملات به نمایش گذاشت. پدافند هوایی سوریه برای دفاع از تأسیسات زمینی مستقر شده است و محافظت از همه این تأسیسات به خوبی صورت گرفته است و ۷۱ موشک بالستیک بالدار از مجموع ۱۰۳ موشک رصد شده در حریم هوایی سوریه منهدم شد.

فرودگاه “دمیر” در ۵۰ کیلومتری شمال شرق دمشق با ۱۲ موشک هدف قرار گرفت و همه این موشک ها منهدم شد. یکی دیگر از فرودگاه های نظامی با ۱۸ موشک هدف قرار گرفت که همه موشک ها منهدم شد. فرودگاه “الشعیرات” با ۱۲ موشک هدف قرار گرفت و همه این موشک ها منهدم شد. در نیز فرودگاه “مزه” نیز پنج موشک سرنگون شد. در فرودگاه حمص از ۱۶ موشک شلیک شده ۱۳ موشک منهدم شد. در مجموع ۱۰۳ موشک بالدار به سوی اهداف نظامی و تحقیقاتی شلیک شد که ۷۱ عدد از آنها منهدم شد. تأسیسات تحقیقاتی برزه و جمرایا نیز با ۳۰ موشک و پنج بمب هدایت شونده هدف قرار گرفت که در مجموع پنج موشک منهدم شد.

در مورد کارآمدی سامانه های پدافند هوایی سوریه باید بگویم از سوی این سامانه ها در مجموع ۱۱۲ موشک شلیک شد که جزئیات آن به این شرح است: سامانه پانتسیر، ۲۳ موشک شلیک و ۲۳ موشک را منهدم کرد. سامانه بوک، ۲۹ موشک شلیک و ۲۳ موشک را منهدم کرد . سامانه سام ۸ یا اوسا، ۱۱ موشک شلیک کرد و ۵ موشک را منهدم کرد. سامانه کوادرات، ۱۱ موشک را با ۲۱ موشک منهدم کرد و سامانه اس ۲۰۰ نیز هشت موشک را هدف قرار داد و هیچ یک از موشک هایی که شلیک کرده بود منهدم نشد.

برای جلوگیری از گمراه کردن افکار عمومی باید بگویم سامانه اس ۲۰۰ که مخصوص هدف قرار دادن جنگنده ها است یکی از جنگنده های متعلق به یکی از کشورهای همسایه که حریم هوایی سوریه را نقض کرده بود سرنگون کرد. سایر سامانه هایی که در زمان اتحاد جماهیر شوروی در سوریه مستقر شده است با وجود سرعت فوق العاده موشک های متجاوز کارآیی خوبی از خود نشان دادند.

۴۹۳۱۱منبع خبر

نظرات

بدون دیدگاه

دیدگاه شما چیست؟

خرید سریع شارژ تلفن همراه

حمایت از ما

حمایت از ما