فرماندار هنگ‌کنگ درباره احتمال لغو خودمختاری این منطقه هشدار داد


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «کری لام» فرماندار هنگ‌کنگ روز پنجشنبه هشدار داد که ادامه اعتراضات و ناآرامی در این منطقه می‌تواند چین را به سمت لغو وضعیت خودمختاری هنگ‌کنگ و وضعیت یک کشور، دو سیستم سوق دهد.

به نوشته روزنامه «گاردین»، لام در اولین حضور خود در شورای قانون‌گذاری هنگ‌کنگ پس از چند ماه، به سوال یکی از نمایندگان درخصوص ادامه یافتن خودمختاری این منطقه پس از سال ۲۰۴۷، یعنی موعد پایان قرارداد پنجاه ساله یک کشور، دو سیستم، پاسخ داد.

لام گفت: «تا زمانی که اصول یک کشور و دو نظام برقرار باشد، دلایل کافی برای باور به این‌که این شرایط پس از ۲۰۴۷ ادامه یابد وجود خواهد داشت و در آینده به‌طور پیوسته ادامه می‌یابد».

وی افزود: «در غیر این صورت شرایطی به‌وجود خواهد آمد که امروزه نیز در میان نگرانی‌های موجود است».

فرماندار هنگ‌کنگ هشدار داد، ناآرامی‌های چند ماه اخیر پکن را به لغو این تجربه ترغیب کرده است و جوانان هنگ‌کنگی باید «قدر این چارچوب را بدانند» نه این‌که «به این نظام با اهمیت خدشه وارد کنند».

محور اعتراضات هنگ‌کنگی‌ها در ابتدا مخالفت با تصویب لایحه استرداد مجرمین به چین بود که مانع از گریختن آن‌ها به هنگ کنگ برای دور ماندن از دست عدالت بود. با این حال شماری از شهروندان هنگ‌کنگی این لایحه را تهدیدی برای خودمختاری این منطقه دانسته و با آن به مقابله پرداختند.

علی‌رغم آن‌که این لایحه به طور کامل لغو شد، دخالت‌های کشورهای غربی نظیر آمریکا و انگلیس موجب شد اعتراضات ادامه پیدا کند و این‌بار خواسته‌های جدیدی نظیر استقلال کامل از چین مطرح شد.

دولت چین بارها از کشورهای غربی در خواست کرده در امور داخلی آن دخالت نکنند و تحریک نا آرامی‌ها از سوی این کشورها را محکوم کرده است.

 هنگ‌کنگ تا سال ۱۹۹۷ تحت حاکمیت انگلیس قرار داشت. از آن سال حاکمیت چین بر این منطقه اعاده شد، اما ساختار سیاسی آن همچنان دست‌نخورده باقی مانده و اصطلاحا شرایط «یک کشور، دو سیستم» در روابط میان پکن و هنگ‌کنگ برقرار است. این منطقه از لحاظ نظام سیاسی در امور داخلی مستقل است و صرفا در سیاست‌های کلان نظامی و امنیتی از پکن پیروی می‌کند.

انتهای پیام/قSource link

دیدگاهتان را بنویسید

*

code