جستجو

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

حمایت از ما

راه تحریم میلیاردی اتحادیه اروپا توسط آمریکا هموار شد

پس از ۱۴ سال از طرح شکایت شرکت آمریکایی بویینگ از شرکت هواپیمایی ایرباس اروپا، شاخه قضائی سازمان تجارت جهانی روز سه‌شنبه حکم … یورونیوز در گزارشی نوشت: پس از ۱۴ سال از طرح شکایت شرکت آمریکایی بویینگ از شرکت هواپیمایی ایرباس اروپا، شاخه قضائی سازمان تجارت جهانی روز سه‌شنبه حکم به پیروزی بوئینگ در […]


پس از ۱۴ سال از طرح شکایت شرکت آمریکایی بویینگ از شرکت هواپیمایی ایرباس اروپا، شاخه قضائی سازمان تجارت جهانی روز سه‌شنبه حکم …

راه تحریم میلیاردی اتحادیه اروپا توسط آمریکا هموار شد

یورونیوز در گزارشی نوشت: پس از ۱۴ سال از طرح شکایت شرکت آمریکایی بویینگ از شرکت هواپیمایی ایرباس اروپا، شاخه قضائی سازمان تجارت جهانی روز سه‌شنبه حکم به پیروزی بوئینگ در این پرونده داد.

این حکم راه را برای اعمال تحریم‌ها علیه اتحادیه اروپا هموار می‌کند و ایالات متحده می‌تواند به استناد این رای، میلیاردها دلار تعرفه‌ تنبیهی بر محصولات وارداتی از اروپا وضع کند.

این بزرگترین رای تلافی‌جویانه در تاریخ سازمان تجارت جهانی محسوب می‌شود.

رای سازمان تجارت جهانی در مناقشه تجاری اروپا و آمریکا درحالی صادر می‌شود که مقامات آمریکایی در پی خروج از توافق هسته‌ای با ایران به شرکت‌های اروپایی هشدار داده بودند در صورت معامله با ایران آن‌ها نیز هدف تحریم قرار خواهند گرفت.

ایران منتظر پاسخ اتحادیه اروپا برای سرنوشت یکصد هواپیمای خریداری شده از شرکت ایرباس است. ایران پیشتر ۱۰۰ هواپیما به ایرباس سفارش داده بود اما تا کنون تنها ۳ فروند را دریافت کرده است. تحویل مابقی آن‌ها با خروج آمریکا از برجام در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است.

پرونده اعاده دعوی بویینگ از ایرباس به سال ۲۰۰۴ برمی‌گردد. هنگامی که آمریکا، طی یک پرونده ۲۴ میلیارد دلاری، به سازمان تجارت جهانی شکایت برد و عنوان ساخت که اتحادیه اروپا با پرداخت یارانه غیرقانونی به شرکت ایرباس به فروش شرکت بویینگ ضرر مالی زده است. بر طبق پیمانی در سال ۱۹۹۲ اعطای کمک از سوی دولت‌های اروپایی به شرکت‌های هوایی محدود شده بود.

آمریکا استدلال می‌کرد که وام اتحادیه اروپا به ایرباس برای ساخت هواپیمای A350، باعث می‌شود هواپیمای رقیب در شرکت آمریکایی بویینگ با نام دریم‌لاینر۷۸۷ نتواند رقابت کند.

کاخ سفید حکم سازمان تجارت جهانی را یک پیروزی مهم خوانده است.

انتظار می‌رود میلیارد‌ها دلار تعرفه تنبیهی از اوایل سال ۲۰۱۹ بر محصولات وارداتی اتحادیه اروپا به آمریکا وضع شود.منبع خبر

نظرات

بدون دیدگاه

دیدگاه شما چیست؟

فال حافظ

نیت کرده ، دکمه را بزنید.

خرید سریع شارژ تلفن همراه