هنرمندان احساسی برخورد نکنند | خبرگزاری فارس


هنرمند پیشکسوت شیرازی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شیراز گفت: هنرمندان و هیات داوران جشنواره‌های هنری باید مسائل را همه جانبه بررسی کرده و در هر حرکتی تمام جوانب را در نظر بگیرند.

وی با اشاره به انصراف تعدادی از داوران این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر اظهار داشت: در جشنواره‌های هنری سلیقه‌ها و نقطه نظرات متفاوت است و چنان چه هیات داوری کناره‌گیری یا تغییر کند ممکن است هیات بعدی نظرات متفاوت دیگری داشته باشند.

وی بیان کرد: در جشنواره‌های فیلم و تئاتر به ویژه تئاتر عروسکی که ژانر تخصصی من است، طی چند دوره اختلاف نظراتی بین داوران ایجاد شد اما هم‌اکنون در شرایطی به سر می‌بریم که باید در هر حرکتی، تمام جوانب را در نظر گرفت.

 این هنرمند شیرازی ضمن اظهار تاسف از حوادث اخیر و موج اجتماعی ایجاد شده پس از این حوادث، گفت: در ۲ هفته اخیر شهادت سردار بزرگ شهید سلیمانی و به دنبال آن مراسم تشییع که با حضور پرشور و میلیونی مردم برگزار شد، همچنین سانحه هواپیما و از بین رفتن تعدادی از هموطنان واکنش‌هایی را به دنبال داشت.

فقیه با اشاره به مولفه‌هایی که در داوری جشنواره‌های سینما و تئاتر مورد نظر است، تصریح کرد: در شرایط عجیب و حساس موجود باید بیشتر رعایت کرد و تحلیلی همه جانبه از مسائل اجتماعی داشت تا واکنش‌های موجود صحیح و سنجیده باشد.

وی با تاکید بر لزوم حفظ کیفیت آثار سینمایی و تلویزیونی اظهار داشت:  برخی از تولیدات ارائه شده در شأن مردم خوب و فهمیم ما نیست.

این هنرمند بابیان اینکه مردم ما در مراسم تشییع سردار سلیمانی نشان دادند که لایق بهترین و ارزنده‌ترین چیزها هستند، اضافه کرد: ادبیات غنی، بازیگران، کارگردانان و در نهایت پتانسیل‌های هنری موجود در کشور نشان می‌دهد که می‌توان آثار فاخر و اصیلی تولید کرد که همچون گذشته در آسمان هنر ایران بدرخشد.

فقیه با انتقاد از تعدادی از آثار تولید شده در ژانر دفاع مقدس، افزود: در گذشته شاهد موفقیت فیلمسازان ایرانی در عرصه بین‌المللی بودیم و در ژانر دفاع مقدس که بنده در آن فعالیت می‌کردم آثاری همچون هور در آتش اثر عزیزالله حمیدنژاد و تعداد دیگری از فیلمسازان صاحب نام این عرصه تولید می‌شد اما در حال حاضر فیلم‌های این ژانر به جای مفاهیم عمیق دفاع و جهاد به ظواهر دیگری هدایت شده است.

وی خاطرنشان کرد: امسال در فیلم خروج اثر ابراهیم حاتمی‌کیا حضور داشتم که این فیلم در جشنواره بین‌المللی فجر به نمایش درمی‌آید و در عرصه تئاتر فعالیت خاصی نداشتم.

انتهای پیام/Source link

دیدگاهتان را بنویسید

*

code