انکار و پنهان کاری بیماری ایدز باعث شیوع بیماری در جامعه می شود


به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، اچ آی وی (ویروس نقص ایمنی انسانی) ویروسی است که با ورود به بدن و ماندگار شدن در آن، در نهایت باعث ایجاد بیماری ایدز AIDS (نشانگان نقص ایمنی اکتسابی) در انسان می شود.

این ویروس برای سالیان طولانی درون سلول های بدن  زنده می ماند، نقص شدید ایمنی ناشی از کاهش پیش رونده تعداد سلول های دفاعی بدن و اختلال در عملکرد آنهاست، در واقع ایدز مراحل انتهایی عفونتی به نام اچ آی وی است.

در بدن ما، سیستم ایمنی وجود دارد که وظیفه اش محافظت از بدن در برابر هر عامل بیگانه ایی است که وارد بدن انسان شود.

ویروس اچ آی وی در خارج از بدن در مدت کوتاهی از بین می رود

کارشناس مرکز بهداشت اراک با اشاره به عامل ایجاد بیماری ایدز به خبرنگار فارس در اراک می گوید: عامل بیماری یک نوع ویروس است بنام HIV که به گلبول های سفید خون علاقه داشته و تنها درون آنها قادر به ادامه حیات می باشد و از آنجا که گلبول های سفید در خارج از بدن مدت کوتاهی زنده می مانند این ویروس 4 تا 6 ساعت قادر است در محیط خارج از بدن فرد زنده زندگی کند.

زهره شمسی می افزاید: ویروس اچ آی وی در خارج از بدن در مدت کوتاهی از بین می رود و حرارت، الکل و مواد ضدعفونی کننده (مانند وایتکس ) براحتی می توانند باعث از بین رفتن ویروس شوند.

وی با اشاره به علائم بیماری بیان می کند: از ویژگی های جالب این ویروس این است که بر خلاف اغلب عوامل بیماریزا خودش هیچ آسیبی به بدن نمی زند و همانطور که اشاره شد این ویروس به گلبول های سفید بدن تمایل دارد و به آنها وارد شده  و شروع به تکثیر می کند، در این زمان بیماری هیچ علامتی ندارد و آزمایش هم منفی می شود که این دوران به دوران پنجره معروف است اصولا تا سه ماه طول می کشد.

کارشناس مرکز بهداشت اراک ادامه می دهد: بعد از مدتی ماده ای در خون ترشح می شود که آنهم هیچ علامتی ایجاد نمی کند و تنها نفع آن این است که در تشخیص آزمایشگاهی به ما کمک می کند، در این مرحله با کمک کیت های تست سریع که در پایگاه ها و مراکز سلامت موجود است و بطور رایگان این آزمایش صورت می گیرد می تواند در تشخیص بیماری بسیار کمک کننده باشد.

شمسی بیان می کند: در مرحله انتها که بعد از 5 تا 30 سال رخ می دهد، ویروس با استفاده از امکانات گلبول سفید رشد و تکثیر می کند و به این ترتیب گلبول سفید آرام آرام توان و کارآئی خود را از دست داده و تمام توانش صرف رشد ویروس می شود و نمی تواند وظایف خود  که همان مقاومت بدن و مقابله با میکروب های وارد شده به بدن است، را به درستی انجام دهد و اگر عامل بیماریزای دیگری به بدن وارد شود ، گلبول های سفید  نمی توانند به وظیفه محافظتی خود عمل کرده و بدن قادر به هیچ عکس العملی نیست و آن میکروب می تواند انسان را ازپا در آورد.

ویروس اچ آی وی  از 3 راه اصلی می تواند وارد بدن انسان شود

وی در خصوص اینکه ویروس HIV چگونه وارد بدن می شوند؟ می گوید: ویروس اچ آی وی  از 3 راه اصلی می تواند وارد بدن انسان شود از جمله تزریق خون و فرآورده های خونی  و یا هر جسم تیز و برنده که آلوده به خون تازه باشد (این ویروس در خون آلوده، 4 تا 6 ساعت قادر است در محیط خارج از بدن فرد زنده زندگی کند) خوشبختانه موارد جدید بیماری با توجه به پالایش خونها در سازمان انتقال خون در کشور ما به صفر رسیده است.

کارشناس مرکز بهداشت اراک می گوید: از طریق حجامت، خالکوبی و تاتو که بسیار حائز اهمیت بوده، سوراخ کردن گوش و نیز پرسینگ اندام های مختلف، با وسایل آلوده و یا توسط افرادی که وضعیت سلامت آنها در خصوص این بیماری مشخص نیست و آگاهی لازم را در این زمینه ندارند، بیماری به شدت قابل انتقال است.

شمسی می افزاید: مراجعه به دندانپزشکان تجربی و نیز افرادی که به شکل تجربی عمل ختنه را انجام می دهند نیز می تواند در انتقال بیماری مؤثر باشد.

وی انتقال از طریق تماس جنسی با فرد آلوده و از راه مادر آلوده به کودک را از دیگر راه های انتقال این بیماری برشمرده و اظهار می کند:  در حین بارداری این احتمال بسیار کم است و انتقال می تواند در حین زایمان طبیعی از راه ترشحات کانال زایمانی صورت پذیرد، همچنین از طریق شیر مادر نیز انتقال می یابد که توصیه می شود مادران مبتلا حتما جهت زایمان سزارین شوند.

 راه هایی که ویروس ایدز از طریق آن ها منتقل نمی شود 

کارشناس مرکز بهداشت اراک با اشاره به راه هایی که ویروس ایدز از طریق آن ها منتقل نمی شود، می گوید: کار کردن با یکدیگر  و زندگی دسته جمعی، هم صحبت شدن و معاشرت های اجتماعی، یا تماس روزمره با افراد آلوده مانند هم سفر بودن، همکلاس بودن، نشستن در کنار یکدیگر، از روابط عادی اجتماعی مثل سوار شدن در اتوبوس و تاکسی و استفاده از  تلفن های عمومی، غذا خوردن، آشامیدن و یا استفاده از قاشق و چنگال، لیوان و وسایل و ظروف غذاخوری، اشک و بزاق، از راه هوا، استفاده از سرویس های بهداشتی مشترک مثل حمام، توالت و استخرهای مشتر، توسط حیوانات، حشرات و یا نیش آنها باعث انتقال بیماری نمی شود.

حمایت از بیماران  ایدزی باعث ایجاد انگیزه در آنان برای پیگیری و درمان می شود 

شمسی ادامه می دهد: شناخت و داشتن آگاهی کافی از راه های انتقال و راه هایی که بیماری انتقال نمی یابد می تواند در ایجاد ارتباط درست با مبتلایان و پیشگیری از طرد و انگ  اجتماعی  و در نهایت کنترل بیماری بسیار مؤثر باشد چرا  که حمایت از بیماران باعث ایجاد انگیزه در آنان برای پیگیری و درمان می شود  که خودگامی مثبت در جهت کنترل بروز بیماری است.

وی می گوید: در کشور ما موج اول این بیماری با فرآورده های خونی آلوده وارداتی، آغاز شد، نخستین مورد گزارش و ثبت شده ابتلا به اچ ای وی، در سال 1366 و مربوط به یک کودک 6 ساله مبتلا به هموفیلی است که فرآورده های خونی آلوده وارداتی دریافت کرده بود، پس از آن موج دوم ایدز از طریق مصرف تزریقی مواد مخدر آغاز شد، ورود ایران به مرحله متمرکز با افزایش شیوع اچ آی وی در مصرف کنندگان تزریقی مواد در اوائل دهه 80 رخ داد. 

کارشناس مرکز بهداشت اراک  با بیان اینکه اقدامات کاهش آسیب از جمله تأسیس مراکز ارایه دهنده خدمات رایگان (سرنگ و پد الکلی و کاندوم)، سر پناه های موقت برای معتادین تزریقی در نقاط مختلف شهرها باعث کند شدن شیب رشد همه‌گیری در این گروه جمعیتی شده است، می گوید: بررسی نظام ثبت اطلاعات اچ آی وی در سال های اخیر حاکی از تغییرات تدریجی الگوی انتقال بیماری از اعتیاد تزریقی به انتقال از طریق ارتباطات جنسی است و همین بررسی دلالت بر افزایش تدریجی موارد جدید ابتلا در زنان در سال‌های اخیر دارد که لزوم توجه بیشتر را در این ارتباط می‌طلبد.

شمسی می افزاید: موج سوم ایدز در راه است، خطر انتقال جنسی ایدز جدی است که مراقب باشیم.

انکار و پنهان کاری باعث شیوع بیماری ایدز در جامعه می شود

وی  اظهار می کند: متاسفانه وجود نگرش منفی همراه با انگ و تبعیض اجتماعی نسبت به بیماران مبتلا باعث می شود این بیماران بیماری خود را پنهان کرده و این انکار و پنهان کاری باعث شیوع بیماری در جامعه می شود، تغییر نگرش منفی در حمایت از بیماران و عدم انگ و تهمت به این افراد می تواند به تشویق افراد مبتلا برای  پیگیری و درمان و نیز اعلام وجود بیماری در هنگام گرفتن  خدمات پزشکی و دندانپزشکی ،که خود منجر به کنترل و پیشگیری از انتقال بیشتر می شود، منجر شود و این حمایت توسط تک تک ما به عنوان عضوی از جامعه، خود گام مؤثری در امر کنترل و پیشگیری از انتقال بیماری است.

انتهای پیام/

 Source link

دیدگاهتان را بنویسید

*

code