ضرورت تدوین برنامه سه ساله کاهش ۵۰ درصدی آلودگی هوا


به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان‌رضوی، احمد یزدان‌پناه در چهل و هشتمین جلسه کارگروه اضطراری کاهش آلودگی هوای استان که همزمان با روز ملی هوای پاک در دفتر معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری برگزار شد، اظهار کرد: در موضوع معاینه فنی خودروها، هیچ خودروی شخصی یا دولتی مستثنی نیست و قانون مربوطه باید به‌صورت دقیق اجرایی شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان‌ رضوی با اشاره به اینکه 70 درصد آلودگی هوای شهر مشهد مربوط به خودروها و موتورسیکلت‌های درحال تردد و 30 درصد مربوط به نیروگاه ها و صنایع است، گفت: سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌ها لازم در حوزه‌های مختلف حمل‌ونقل عمومی متناسب با شرایط فعلی جامعه باید شناسایی شوند.

وی ضمن اشاره به اینکه در نیروگاه‌ها جز در شرایط اضطرار که مصرف کلی گاز در استان بیش از حدمجاز باشد، سوخت مازوت مصرف نخواهد شد، اظهار امیدواری کرد که با اجرای طرح LEZ بخش زیادی از آلودگی هوای مشهد مدیریت شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: شانزده ارگان وظیفه‌مند در حوزه کاهش آلودگی هوا براساس قانون هوای پاک، گزارشات خود را به دبیرخانه کارگروه ارائه کرده‌اند و نظارت بر اجرای آن‌ها در حال انجام است.

تورج همتی افزود: گزارش مقایسه وضعیت کیفیت هوای شهر مشهد در پاییز 97 و 98، حاکی از آن است که 12 روز هوای پاک در پائیز سال گذشته به یک روز در سال جاری کاهش یافته است و افزایش روزهای ناسالم نیز از 10 به 29 روز، روند صعودی آلودگی را نشان می‌دهد.

وی گفت: اجرای کامل طرح کهاب در تمامی جایگاه‌ها و انبار عرضه سوخت، انجام معاینه فنی موتورخانه‌ها و سامانه‌های احتراقی براساس ماده 17 قانون هوای پاک، توسعه، نوسازی و اسقاط ناوگان حمل و نقل جاده‌ای و شخصی درون شهری، از رده خارج کردن و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی بار و مسافر درون شهری، فعال شدن موضوع اسقاط خودرو و افزایش سالانه 5 درصدی ناوگان حمل‌ونقل عمومی از جمله انتظارات دبیرخانه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان و راهکارهای تدوین شده است.

دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای استان همچنین در خصوص دیگر مطالبات و انتظارات برای کاهش آلودگی هوا، به افزایش سهم گاز تخصیص یافته به نیروگاه طوس و لزوم جلوگیری از کاهش این سهم در سایر نیروگاه‌های استان، استفاده از صافی دوده (DPF) و کاتالیست در خودروهای سنگین و سبک حمل‌ونقل عمومی، تسریع در توسعه خطوط قطار شهری و خطوط BRT، ایجاد زیرساخت لازم برای ارائه خدمات تأمین انرژی برق به اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها در هسته مرکزی شهر مشهد، تکمیل احداث بخش بخار در نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی اشاره کرد. 

در این جلسه، تفاهم‌نامه‌ای سه جانبه به‌منظور ترغیب دانش‌آموزان مشهدی به استفاده از سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی پایدار به امضاء رسید.

از جمله اهداف این تفاهم‌نامه، مدیریت تقاضای سفرهای تحصیلی دانش‌آموزان، کاهش تردد و ترافیک سطح شهر و بهبود کیفیت هوا، ایجاد همکاری آموزشی و اجرایی در جهت تغییر رفتارها و مدل‌های حمل‌ونقل پایدار و سفر سالم، دانش‌افزایی برای ترویج فرهنگ، اخلاق و سواد زیست محیطی در بین دانش‌آموزان و استفاده از توان بالقوه آن‌ها در فرهنگ‌سازی و ارتقاء حفاظت از محیط زیست است.

انتهای پیام/ 70051Source link

دیدگاهتان را بنویسید

*

code