پردازنده اکسینوس 2100 معرفی شد؛ مودم 5G مجتمع، لیتوگرافی پنج نانومتری و هسته کورتکس X1


سامسونگ باتوجه‌به وعده‌ی چند روز قبلش کنفرانسی با عنوان Exynos On برگزار و در آن، جدیدترین پردازنده‌ی خانواده‌ی اکسینوس را رونمایی کرد. اکسینوس 2100 (Samsung Exynos 2100) نخستین پردازنده‌ی پرچم‌دار سامسونگ است که مودم 5G مجتمع دارد. به‌نوشته‌ی خبرگزاری GSMArena‌، اکسینوس 2100 را می‌توانیم دومین پردازنده‌ی سامسونگ برپایه‌ی لیتوگرافی پنج‌نانومتری EUV بدانیم. علاوه‌براین، نخستین پردازنده‌ی این خانواده است که در رویدادی مستقل معرفی می‌شود. برگزاری رویداد اختصاصی نشان می‌دهد اکسینوس 2100 اهمیت بسیار زیادی برای کره‌ای‌ها دارد. 

اکسینوس 2100 سامسونگ با هسته‌ی کورتکس X1 آرم به فرکانس ۲٫۹ گیگاهرتز دست پیدا می‌کند

پردازنده‌ی اکسینوس 2100 سامسونگ از جدیدترین هسته‌ی پردازشی پرقدرت آرم (ARM) با نام Cortex-X1 استفاده می‌کند و به سرعت کلاک ۲٫۹ گیگاهرتز دست می‌یابد. در کنار این هسته، سه هسته‌ی قدرتمند Cortex A78 به‌همراه چهار هسته‌ی کم‌مصرف Cortex A55 را شاهد هستیم.

سامسونگ ادعا می‌کند اکسینوس 2100 درمقایسه‌‌با اکسینوس ۹۹۰، وظایف کاری چندهسته‌ای را ۳۰ درصد سریع‌تر انجام می‌دهد. اکسینوس 2100 برای دستیابی به این هدف، بهبودهای متعددی به خود دیده است و بخشی از این بهبودها ازطریق لیتوگرافی اعمال شده‌اند.

سامسونگ می‌گوید نسخه‌ی بهبودیافته‌ی لیتوگرافی پنج‌نانومتری‌اش می‌تواند به بهبود ۱۰ درصدی قدرت پردازشی پردازنده‌ها با همان میزان مصرف انرژی منتهی شود. این لیتوگرافی در میزان قدرتی مشخص، مصرف انرژی را ۲۰ درصد کاهش می‌دهد. سامسونگ تصمیم گرفته است در اکسینوس 2100 از سیستم مدیریتی چند IP استفاده کند تا مصرف انرژی GPU و CPU و دیگر مؤلفه‌های پردازشی روی تراشه‌‌ی جدیدش بهینه‌سازی شود.

پردازنده اکسینوس 2100 سامسونگ از نمای راست جلو رندر رسمی

در سال جاری میلادی، دو پردازنده‌ی اکسینوس 2100 و اسنپدراگون 888 کوالکام با استفاده لیتوگرافی پنج‌نانومتری EUV سامسونگ به ‌مرحله‌ی تولید می‌رسند. این یعنی هیچ‌یک از این دو پردازنده ازلحاظ لیتوگرافی‌ مزیتی بر دیگری ندارد و همین موضوع مقایسه‌ی مستقیم آن‌ها را راحت‌تر می‌کند. 

سامسونگ می‌گوید پردازنده‌ی گرافیکی به‌کاررفته در اکسینوس 2100 از نوع Mali-G78 با ۱۴ هسته‌ی پردازشی است و ۴۰ درصدی قوی‌تر از گذشته ظاهر می‌شود. واحد سه‌ هسته‌ای NPU (پردازنده‌ی عصبی) برپایه‌ی معماری جدیدی تولید شده است و به قدرت پردازشی ۲۶ تاپس (TOPS) دست پیدا می‌کند. جالب است بدانید کوالکام نیز اعلام کرده پردازنده‌ی عصبی اسنپدراگون 888 به همین میزان قدرت دست می‌یابد. به‌گفته‌ی سامسونگ، پردازنده‌ی اکسینوس 2100 میزان بازده انرژی را درمقایسه‌با نسل قبل خود دوبرابر می‌کند.

پردازنده‌ی اکسینوس 2100 سامسونگ از مودم 5G مجتمع بهره‌مند است

پردازنده‌ی سیگنال تصویر (Image Signal Processor یا ISP) جدید اکسینوس 2100 از دوربین‌های مجهز به حسگری با وضوح حداکثر ۲۰۰ مگاپیکسل پشتیبانی می‌کند و طبق گزارشی جدید، حسگرهای ۲۰۰ مگاپیکسلی سامسونگ نیز در راه هستند.

پردازنده‌ی ISP اکسینوس 2100 به ۶ حسگر مجزا می‌تواند متصل شود و داده‌‌های چهار دوربین از آن‌ها را هم‌زمان پردازش کند. این در حالی است که پردازنده‌ی اسنپدراگون 888 داده‌های سه دوربین را هم‌زمان پردازش می‌کند. واحد پردازشی MCFP می‌تواند داده‌های تصویری مربوط به چندین دوربین را باهم ترکیب کند تا تصاویر ثبت‌شده در حالت بزرگ‌نمایی یا با استفاده از لنز فوق‌عریض باکیفیت‌تر باشند. برای این منظور نیز از پردازنده‌ی عصبی اکسینوس 2100 استفاده می‌شود. پردازند‌ه‌ی عصبی در این سناریو مشغول تجزیه‌و‌تحلیل صحنه می‌شود و چهره‌ها و اشیاء را تشخیص می‌دهد تا بتواند تنظیمات بهینه را بسته به آن شرایط انتخاب کند.

اکسینوس 2100 نخستین پردازنده‌ی پرچم‌دار اکسینوس محسوب می‌شود که مودم 5G مجتمع دارد. پردازنده‌های اکسینوس ۹۸۰ و اکسینوس ۱۰۸۰ نیز از مودم 5G مجتمع بهره می‌برند؛ اما نمی‌توانیم آن‌ها را پردازنده‌هایی پرچم‌دار خطاب کنیم؛ چراکه ۹۸۰ و ۱۰۸۰ بیشتر مخصوص گوشی‌‌های میان‌رد‌ه‌‌ هستند. مودم به‌کاررفته در اکسینوس 2100 می‌تواند به سرعت دانلود ۷٫۳۵ گیگابیت‌برثانیه روی شبکه‌ی مبتنی‌بر موج میلی‌متری (mmWave) و ۵٫۱ گیگابیت‌برثانیه روی شبکه‌ی مبتنی‌بر امواج دارای فرکانس زیر ۶ گیگاهرتز (Sub-6GHz) دست پیدا کند. این اعداد پیش‌تر برای اکسینوس ۹۹۰ نیز اعلام شده بودند.

سامسونگ می‌گوید فرایند تولید انبوه پردازنده‌ی اکسینوس 2100 آغاز شده است و این پردازنده احتمالا قرار است نخستین‌بار در گوشی‌های سری گلکسی اس ۲۱ به‌کار رود که دو روز دیگر رونمایی می‌شوند.

مقایسه‌ی اکسینوس 2100 سامسونگ با مهم‌ترین پردازنده‌های امروزی دنیای اندروید
اکسینوس ۹۹۰ اکسینوس ۱۰۸۰ اکسینوس ۲۱۰۰ اسنپدراگون ۸۸۸ کرین ۹۰۰۰
لیتوگرافی هفت‌نانومتری EUV شرکت سامسونگ پنج‌نانومتری EUV شرکت سامسونگ پنج‌نانومتری EUV شرکت سامسونگ پنج‌نانومتری EUV شرکت سامسونگ پنج‌نانومتری EUV شرکت TSMC
هسته‌ی اصلی پردازنده‌ی مرکزی (CPU) دو هسته‌ی M5 با فرکانس ۲٫۷۳ گیگاهرتز یک هسته‌ی Cortex-A78 با فرکانس ۲٫۸ گیگاهرتز یک هسته‌ی Cortex-X1 با فرکانس ۲٫۹ گیگاهرتز یک هسته‌ی Cortex-X1 با فرکانس ۲٫۸۴ گیگاهرتز یک هسته‌ی Cortex-A77 با فرکانس ۳٫۱۳ گیگاهرتز
هسته‌ی بزرگ پردازنده‌ی مرکزی (CPU) دو هسته‌ی Cortex-A76 با فرکانس ۲٫۵ گیگاهرتز سه هسته‌ی Cortex-A78 با فرکانس ۲٫۶ گیگاهرتز سه هسته‌ی Cortex-A78 با فرکانس ۲٫۸ گیگاهرتز سه هسته‌ی Cortex-A78 با فرکانس ۲٫۴۲ گیگاهرتز سه هسته‌ی Cortex-A77 با فرکانس ۲٫۵۴ گیگاهرتز
هسته‌ی کوچک پردازنده‌ی مرکزی (CPU) چهار هسته‌ی Cortex-A55 با فرکانس ۲٫۰ گیگاهرتز چهار هسته‌ی Cortex-A55 با فرکانس ۲٫۰ گیگاهرتز چهار هسته‌ی Cortex-A55 با فرکانس ۲٫۲ گیگاهرتز چهار هسته‌ی Cortex-A55 با فرکانس ۱٫۸ گیگاهرتز چهار هسته‌ی Cortex-A55 با فرکانس ۲٫۰۵ گیگاهرتز
پردازنده‌ی گرافیکی (GPU) Mali-G77 MP11 Mali-G78 MP10 Mali-G78 MP14 Adreno 660 Mali-G78 MP24
پردازنده‌ی عصبی (NPU) ۱۵ تاپس ۵٫۷ تاپس ۲۶ تاپس ۲۶ تاپس ؟
پردازش هم‌زمان دوربین‌ها توسط پردازنده‌ی سیگنال تصویر (ISP) سه دوربین

دو دوربین

چهار دوربین سه دوربین ؟
مودم 5G ۷٫۳۵ گیگابیت‌برثانیه (mmWave) و ۵٫۱ گیگابیت‌برثانیه (Sub-6GHz)

۳٫۶۷ گیگابیت‌برثانیه (mmWave) و ۵٫۱ گیگابیت‌برثانیه (Sub-6GHz)

۷٫۳۵ گیگابیت‌برثانیه (mmWave) و ۵٫۱ گیگابیت‌برثانیه (Sub-6GHz) ۷٫۵ گیگابیت‌برثانیه (mmWave) و ۷٫۱ گیگابیت‌برثانیه (Sub-6GHz) ۶٫۵ گیگابیت‌برثانیه (mmWave) و ۴٫۶ گیگابیت‌برثانیه (Sub-6GHz)منبع

دیدگاهتان را بنویسید

*

code