آلفا وان سونی (Sony Alpha 1) معرفی شد + مشخصات فنی و قیمت


سونی همان‌طور که پیش‌تر با انتشار پوستر اعلام کرده بود، ساعاتی پیش مراسمی برگزار کرد تا جدیدترین دوربین خانواده‌ی آلفا را رونمایی کند. دوربین بدون آینه‌ی جدید آلفا وان (Sony Alpha 1) تمامی فناوری‌های سطح بالای سونی را درون بدنه‌‌ی خود جای می‌دهد و مجهز به حسگر ۵۰ مگاپیکسلی است. دوربین سونی آلفا وان می‌تواند تصاویر ثابت را با نرخ حداکثر ۳۰ فریم‌برثانیه و بدون مواجهه با سیاهی صفحه ثبت کند؛ این دوربین رده‌بالا همچنین از پس ضبط ویدئوهای 8K برمی‌آید. 

همان‌طور که اشاره کردیم، جدیدترین دوربین سونی مجموعه‌ای از فناوری‌های سطح بالای این شرکت را در خود جای داده است. در دوربین آلفا وان سونی شاهد حسگر جدید ۵۰٫۱ مگاپیکسلی فول فریم Exmor RS CMOS هستیم که در همکاری با پردازنده‌ی بهبودیافته‌ی BIONZ XR فعالیت می‌کند؛ سونی می‌گوید پردازنده‌ی BIONZ XR نسبت‌به پردازنده‌ی BIONZ X هشت برابر قدرت پردازشی بیشتر دارد.

دوربین جدید سونی تصاویر ساکن را با نرخ ۳۰ فریم‌برثانیه (سریع‌ترین سرعت ثبت تصاویر ساکن در تاریخ دوربین‌ها) و بدون سیاهی ثبت می‌کند. استفاده از سیستم فوکوس خودکار پیشرفته‌ی سونی باعث می‌شود آلفا وان حداکثر ۱۲۰ محاسبه‌ی فوکوس خودکار به‌ازای هر ثانیه انجام دهد؛ یعنی دو برابر سریع‌تر از دوربین a9 II

پنل پشتی دوربین سونی آلفا وان / Sony Alpha 1 شامل LCD و منظره یاب و دکمه ها

سونی می‌گوید حسگر ۵۰٫۱ مگاپیکسلی آلفا وان توانایی دستیابی به ۱۵ استاپ گستره‌ی داینامیکی (Dynamic Range) را دارد و برای دستیابی به این قابلیت، توانایی‌های ایزو (ISO) را محدود نمی‌کند. سونی در مراسم امشب گفت حتی با وجود تعداد بسیار زیاد پیکسل در حسگر آلفا وان، این دوربین حساسیت زیادی نسبت‌به نور دارد و نویز کمی در تصاویر به‌نمایش می‌گذارد. 

گسترده ISO دوربین آلفا وان سونی ۱۰۲٬۴۰۰-۵۰ است

مطابق ادعای سونی و براساس گزارش خبرگزاری پتاپیکسل، دوربین آلفا وان به‌هنگام ضبط ویدئو به بیش از ۱۵ استاپ گستره‌ی داینامیکی و به‌هنگام ثبت عکس عادی به ۱۵ استاپ گستره‌ی داینامیکی دست پیدا می‌کند. گستره‌ی ایزوی حسگر دوربین جدید سونی ۱۰۰ تا ۳۲٬۰۰۰ گزارش شده است که البته به‌هنگام ثبت تصاویر عادی، گستره‌ی ایزوی به ۵۰ تا ۱۰۲٬۴۰۰ گسترش پیدا می‌کند. 

نمای جلو دوربین سونی آلفا وان / Sony Alpha 1 بدون لنز

افزون‌بر این‌ها دوربین سونی آلفا وان دارای منظره‌یاب OLED نوع ۰٫۶۴ با وضوح تقریبا ۹٫۴۴ میلیون نقطه است. منظره‌یاب الکترونیکی OLED Quad-XGA دوربین سونی آلفا وان دارای نرخ نوسازی (رفرش ریت) ۲۴۰ فریم‌برثانیه است؛ تا قبل از معرفی آلفا وان، هیچ منظره‌یابی ندیده بودیم که به این نرخ نوسازی دست پیدا کند. دوربین سونی آلفا وان دارای شاتر الکترونیکی بی‌‌صدا و بدون لرزش است.

دوربین Sony Alpha 1 از منظره‌یاب ۹٫۴۴ میلیون نقطه‌ای ۲۴۰ فریم‌برثانیه‌ای استفاده می‌کند

آلفا وان نخستین دوربین دنیا محسوب می‌شود که در هر دو شاتر خود یعنی شاتر مکانیکی و الکترونیکی دارای قابلیت فیلم‌برداری Anti Flicker است. سونی می‌گوید دوربین جدیدش به‌هنگام استفاده از شاتر الکترونیکی به سرعت فلش سینک (Flash Sync) یک‌دویستم ثانیه دست می‌یابد و این عدد به‌هنگام استفاده از شاتر مکانیکی به یک‌چهارصدم ثانیه می‌رسد. در شرایطی که از حالت کراپ APS-C استفاده کنید، سرعت فلش سینک به یک‌پانصدم ثانیه می‌رسد. سونی می‌گوید آلفا وان برای دستیابی به این هدف، از آنچه که این شرکت آن را مکانیسم «شاتر دوگانه‌محور» می‌خواند استفاده می‌کند. 

دوربین آلفا وان سونی دارای ۷۵۹ نقطه‌ی فوکوس خودکار است که ۹۲ درصد از سطح حسگر را پوشش می‌دهند؛ این تعداد نقطه‌ی فوکوس خودکار بیشتر از تعداد نقاط فوکوس خودکار دوربین‌های سری A9 است. آلفا وان سونی برخلاف دوربین‌های سری A9 مجهز به سیستم فوکوس خوکار چشمی بلادرنگ (Real-Rime Eye-AF) برای تصویربرداری از پرندگان است. سونی می‌گوید به‌طور کلی سیستم پایش سوژه‌ها را در آلفا وان بهبود داده است، تا حدی که آلفا وان می‌تواند حتی درصورت استفاده از دیافراگم f/22 فرایند پایش سوژه‌ها را انجام دهد.

آلفا وان به‌زعم سونی، «دوربین سینمایی حرفه‌ای» با توانایی ضبط ویدئوی 8K است

سونی در وصف آلفا وان می‌گوید که با «دوربین سینمایی حرفه‌ای» طرف هستیم، زیرا این محصول می‌تواند ویدئوهای 8K را با نرخ حداکثر ۳۰ فریم‌برثانیه ضبط کند؛ این نخستین باری است که دوربینی در خانواده‌ی آلفا به چنین قابلیتی دست پیدا می‌کند. براساس اعلام سونی، ویدئوی 8K دوربین آلفا وان نتیجه‌ی ضبط ویدئوی 8.6K و سپس تبدیل کردن آن به ویدئوی 8K ازطریق تکنیک Oversampling است (تکنیک‌های Oversampling و Condensing جزو قابلیت‌های ویدئویی برجسته‌ی سونی هستند). دوربین جدید سونی می‌تواند ویدئوهای فشرده‌شده‌ی ۱۰ بیت 4K/120fps را به‌صورت ۴:۲:۲ ثبت کند. درحالت Oversampeشده، وضوح 4K در حالت سوپر ۳۵ (Super 35) نیز در دسترس قرار می‌گیرد. 

دوربین سونی آلفا وان / Sony Alpha 1 از نمای بالا

دوربین آلفا وان سونی همچنین از S-Cinetone و S-Log3 ده بیت پشتیبانی می‌کند. قابلیت اول امکان ثبت رنگ‌های سینمایی را ارائه می‌دهد و قابلیت دوم باعث دستیابی به بیش از ۱۵ استاپ گستره‌ی داینامیکی می‌شود. دوربین سونی آلفا وان از HLG هم پشتیبانی می‌کند.

دوربین جدید سونی دارای سیستم لرزش‌گیر پنج محوره در داخل بدنه (IBIS) است که می‌تواند تا ۵٫۵ استاپ لرزش‌گیری ارائه دهد. این دوربین همچنین از ساختاری برای پراکنده‌سازی گرما استفاده می‌کند تا تا بتواند برای مدت‌زمانی طولانی‌تر فیلم بگیرد؛ یعنی ۳۰ دقیقه در حالت 4K/60fps یا 8K. آلفا وان سونی می‌تواند از ویدئوهای ۱۶ بیت RAW ازطریق HDMI خروجی بگیرد. 

آلفا وان دارای دو درگاه است که هردوی آن‌ها از کارت حافظه‌ی UHS-I و UHS-II SDXC/SDHC و کارت‌های حافظه‌ی جدید CFexpress Type A برای دستیابی به ظرفیت بیشتر و سرعت خواندن/نوشتن بالاتر پشتیبانی می‌کنند. در آلفا وان سونی از بدنه‌ی مقاومی از جنس آلیاژ منیزیم استفاده شده است و این دوربین عمر باتری طولانی با باتری Z دارد. سونی برای کسانی که به عمر باتری بیشتر نیاز دارند گریپ عمودی VG-C4EM را ارائه می‌دهد که به‌صورت جداگانه قابل‌تهیه است.

نمای سه رخ پشت دوربین سونی آلفا وان / Sony Alpha 1

سونی آلفا وان دارای قابلیت بهبودیافته‌ی حذف گردوغبار و قابلیت بستن شاتر به‌هنگام خاموش شدن دوربین برای محافظت از حسگر تصویر است و دربرابر گردوغبار و رطوبت از خود مقاومت نشان می‌دهد. این دوربین دارای کانکتور بادوام و قابل‌اتکای HDMI Type-A و USB PD است. 

دوربین سونی آلفا وان در ماه مارس ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹ و فروردین ۱۴۰۰) با قیمت ۶٬۵۰۰ دلار به بازار عرضه می‌شود. منبع

دیدگاهتان را بنویسید

*

code